Anmälan 


Anmälan öppnar den 11 februari kl 17:00
Anmälan skickas till anmalan@jpfishing.se
 Lagnamn som ämne, deltagare, mailadress

Anmälningsavgift 400 kr/deltagare

Resultat 2023


Bästa fiskare (de tre längsta): Erik Ögren, Team 42, 303 cm

Längsta gäddan: Jens Fahlgren, Team Roacheye, 109 cm

Bästa Junior (de tre längsta): Felix Johannsson, Team FHM Gäddslem,  170 cm


96 godkända gäddor (minimimått 80cm)
5 st gäddor över 100cm

1. Team 42,                                105 102 97 96 92                                492 cm
2. Team Dalagris                       102 97 96 93 93                                  481 cm
3. Team 360                                99 95 90 87 87                                   458 cm
4. Dirty Roach                              99 92 92 91 84                                  458 cm
5. Wolfcreek Norr                       86 86 84 84 83                                   423 cm
6. Piketracker                              90 83 83 82 82                                   420 cm
7. Jiggar.Nu Norrland                91 84 83 81 80                                   419 cm
8. Mighty Pike                             84 84 84 82 80                                   414 cm
9. Roacheye                                109 89 86 82                                       366 cm
10. Bushbros                               87 81 81 80                                         329 cm
11. HOJ                                        102 88 83                                             273 cm
12. Pikeman and Robin              92 83 80                                               255 cm
13. FVM Gäddslem                     86 84 80                                               250 cm
14. R-Beten                                   84 84 82                                               250 cm
15. Northpike                                96 84                                                    180 cm
16. Riktiga JB                                94 84                                                    178 cm
17. Dundee                                     88 83                                                    171 cm
18. Norrborrarna                            83 81                                                    164 cm
19. Metspöstjärv                            87                                                          87 cm
20. umeafishing.se                        85                                                          85 cm
21. Revbenshugg                           83                                                          83 cm
22. Fiskedestination                      83                                                          83 cm
23. ÖviksBrunnsborrning              82                                                          82 cm
24. J.H.B                                          81                                                          81 cm
25. Abbargrabbar                           80                                                          80 cm
26. Örnkoll
PikeZeroes
Stöt
GäddKnoge
F.A.N
Snus/WolfcreekLures
Gaddr

Resultat 2022


Bästa fiskare (de tre längsta): Tobias Norberg, Team Surmörtarna, 273 cm

Längsta gäddan: Christoffer Westman, Team Highcoast fishing, 102 cm

Bästa Junior (de tre längsta): Felix Johannsson, Team FVM Gäddslem 87 cm


105 godkända gäddor (minimimått 80cm)
2 st gäddor över 100cm


1 Roacheye                                                               460 cm

2 42                                                                            456 cm
3 Surmörtarna                                                          448 cm
4 Riktiga JB                                                               445 cm
5 360                                                                          436 cm
6 Wolfcreek Norr                                                      429 cm
7 Dalagris                                                                  418 cm
8 umeafishing.se                                                     341 cm
9 Abbargrabbar                                                        336 cm
10 J.H.B                                                                     272 cm
11 Highcoast Fishing                                              271 cm
12 Örnkoll                                                                  262 cm
13 F.A.N                                                                     258 cm
14 Norrborrarna                                                       252 cm
15 Vi och Hedlunds                                                 251 cm
16 p.r.o                                                                      250 cm
17 HOJ                                                                      247 cm
18 PikeZeroes                                                          245 cm
19 Revbenshugg                                                      245 cm
20 Solitude fishing                                                  176 cm
21 Stöt87                                                                  171 cm
22 Pikeman and Robin                                           171 cm
23 Metspöstjärv                                                      170 cm
24 Northstars                                                          169 cm
25 FVM Gäddslem                                                  167 cm
26 Hästviken                                                            161 cm
27 Dirty Roach                                                         160 cm
28 ÖviksBrunnsborrning                                          88 cm
29 Okorkat                                                                 86 cm
30 Dundee                                                                  84 cm
31 dala.lars                                                                83 cm
32 Rapala Sverige                                                     83 cm
33 KA-ZANK                                                                 0 cm
33 Hesselman                                                              0 cm
33 JoNi                                                                          0 cm

Resultat 2021


Bästa fiskare (de tre längsta): Mari Höglund, Team Rapala Sverige, 288 cm

Längsta gäddan: Mari Höglund, Team Rapala Sverige, 109 cm

Bästa Junior (de tre längsta): Melvin Johannsson, Team FVM Gäddslem 282 cm


123 godkända gäddor (minimimått 80cm)
3 st gäddor över 100cm


Bästa lag

1. Team Rapala Sverige             465cm

2. Team Elda Norrköping         459cm

3. FVM Gäddslem                       456cm

4. Surmörtarna                            450cm
5. Team Dalagris                         447cm

6. Team 360                                  435cm

7. Jiggar.nu Norrland                 428cm

8. Team PikeZeroes                    427cm

9. Highcoast fishing                   425cm

10. HOJ                                           416cm

11. Team Stöt                                 413cm

12. JB Fishing                               351cm   

13. Öviks Brunnsborrning         338cm

14. Revbenshugg                          336cm

15. Independent Fishing/           343cm               
Walle-lures                               

16. Dirty Roach                             295cm

17. Pikeman and Robin              268cm

18. Team KaZank                         266cm

19. Northstars                               254cm 
20. R-Beten                                     251cm  

21. umeafishing.se                       249cm

22. Uttern                                        248cm
23. Dundee                                      183cm
24. Roacheye                                   172cm

25. Örnkoll                                       161cm

26. Jabba the pike                           97cm
27. Rudsten                                      93cm
28. Northpike                                  90cm
29. Abbargrabbar                            88cm
30. F.A.N                                            85cm
31. 90 plus                                        84cm

32. JJ Fishing team                       82cm
33. Jiggar.nu/ tre musketörer     80cm

34.

Team Verkholmen
5kg Gummibeten
Tre Gringos
JJ Fishing Team
Örnparken
Team Hesselman                  
Team Wahlberg                     
Team Febrilt Fiske
Team Örnkoll                       
Näbbgäddorna                    
Team Abbargrabbar         
Jabba the Pike                
Team Okorkat                 
Norrborrarna                  
Team ALG                        

Tres Porcos                     
Northpike                        
Wolfcreek Norr                                DQ(sen ankomst)
 

Resultatlista 2019

                                                                                                       

Bästa fiskare (de tre längsta): Micael Collen, Team Wolfcreek Norr, 280 cm

Längsta gäddan: Micael Collen, Team Wolfcreek Norr, 107 cm

Bästa Junior (de tre längsta): Melker Eklund, Blåtroll, 258 cm
Minimimått 75 cm.


 Placering:  TEAM                                         Ort                                               Poäng

 

1. Wolfcreek Norr                                  Övik/Bjästa/Östersund               486
2. Team Abbar Grabbar                         Örnsköldsvik                               466
3. Team Storm Sweden                        Dalarna                                          451           
4. Team 360°                                             Sundsvall                                    443
5. Målf                                                         Umeå                                            439           

6. Jiggar.nu Norrland                             Övik                                              438
7. Smällba!                                                 Övik                                              437
8. Team Stöt                                              Östersund                                    429
9. Blåtroll                                                 Örnsköldsvik                                427
10. Team Esox Gear East                       Köping/Västervik                     425       
11. Weidmannsheil                                   Övik                                            423
12. Jabba The Pike                                    Luleå                                           416         

13. 90+                                                          Sigtuna                                       415
14. Umeafishing.se                                 Tavelsjö/Umeå                          414
15. Northstars                                          Övik                                                414                            
16. Jiggar.nu Black                                   Stockholm                                414
17. Team Pikeman and Robin                Östersund                                 412
18. Team Pesca Grossa                           Köpmanholmen                       409

19. CHM Fishing                                       Bjästa                                          407
20. JB Fishing                                           Örnsköldsvik                             405
21. Öviksbrunnsborrning                         Övik                                           404 
22.  Team långburk                                   Bjästa                                          400              

23. Skitmörtarna                                      Övik                                             398
24. Team Top Predator                           Upplands Väsby                        396
25. Team 42                                                Piteå                                             396
26. Team Hesselman                               Enköping/Malmö                      395
27. Surmörtarna                                       Domsjö                                          394
28. Mighty Pike                                         Rimbo                                           393      
29. Spf Gävle                                              Gävle                                             380  
30. CWC Fishingteam 2                            Leksand                                     334
31. Lake fishing team                            Vännäs                                          323
32.
Skitfiske #13                                         Stockholm                                249
33. Spiggriggarna                                    Umeå                                            241     

34. Jiggar.nu - Anchorbaits                   Järna                                           240                    
35. R-Beten                                                Övik                                               238                

36. Team Okorkat                                   Övik                                                236                  

37. Rudstens rekryter                              Önska                                          235
38. Det gröna guldet                                Övik/Skellefteå                          169
39. KA-ZANK                                              Övik                                              165                  
40. Team C-Ride                                         Själevad                                      159             
41. Team F.A.N                                           Övik                                              155
42. Team Milwaukee                               Övik                                                 89                        
43. Febrilt Fiske                                         Övik                                                77              
44. Skidstahus                                           Domsjö                                           75              
45. Övikspikea                                           Örnsköldsvik                                75                

Team JW Lures Norr                        Domsjö                                                         

Team JS                                                Västerås/Övik                                                     

Holgers Revenge                                 Matfors                                                               

Team Speeding Bullet                       Övik                                                                                        
          


 

 

Resultatlista 2018

 

Bästa fiskare (de tre längsta): Olle Lundstedt, Team Slips, 308 cm

Längsta gäddan: Olle Lundstedt, Team Slips, 113 cm

Bästa Junior (de tre längsta): Hampus Gabriel, Team Skitmörtarna 251 cm

 

482 st inregistrerade och godkända gäddor (minimimått 65cm).

11 st gäddor över 100 cm

 

     TEAM                             Deltagare                                                                                                     Poäng

 

1. Slips                                Magnus Holtmar, Rasmus Grebacken, Olle Lundstedt                 495

2. WaidmannsHeil           Jan Åström , Tommy Lindmark, Edvin Lindmark                           488 

3. Jiggar.nu Black              Björn Boström, Adrian Boström, Jakob Hanc                              476

4. CFC                                   Andreas Bergström, Emil Sjöberg, Johan Sjölén                         473       

5. Snubbarna                     Robert Eriksson , Joakim Jegestad, Jan Henriksson                  458

6. Blockstopp                      Thomas Larsson, Erik Andersson, Bror E Olsson                        454

7. Skitmörtarna               Tomas Gabriel, Hampus Gabriel, Tobias Stenberg                         443

8. Rudstens rekryter         Niklas Rudsten, Anton Nyberg, Gustav Gjerswold                       439

9. Storm Sweden              Mathias Holgersson, Jonatan Nellfors, Jimmy Lind                    439     

10. Okorkat                           Torbjörn Sjölund,Fredrik Sandberg, Daniel Bäckman                437 

11. Esox Gear East              Leffe Eriksson, Peter Söderlund, Maria Johansson                  437     

12. Skitfiske #13               Daniel Linsér, Henrik Freudenthal, Joakim Lundblad                   434

13. Abbar Grabbar              David Vestberg, Håkan Kroon, Mats Hilli                                      434

14. Jiggar.nu Norr                Johan Arnlöf, Tommy Sellström, Filip Axelsson                        433           

15. Mighty Pike                  Ulf Hagman, Benke Sjödin, Jesper Sjödin                                      430         

16. R-beten                         Jonas Lindström, Rickard Hagström, Arvid Hagström                428   

17. Fishshot                       Simon Jernberg, Simon Näsström, Daniel Fröken                        428   

18. Stöt                                  Petter Persson, Tony Olsson, Erik Lundqvist                               425       

19. Det gröna guldet 1          Stefan Jansson, Mathias Ladebäck, Tony Strindlund               423

20. Jiggar.nu/Smile          Egron Nilsson, Liam Bergström                                                        422         

21. CWC Fishing Team Norr    Björn Kastenfalk, Jörgen Söderström, Jon Persson             422 

22. Umeafishing.se              Mats Söderholm, Kent Nathanaelsson                                        416           

23. Gagball                            Patrick Thörnberg, Niclas Otter                                                      415       

24. JS Fiske                           Simon Lundqvist, Tobias Matila, Jonny Matila                           414         

25. Blåtroll                           Stefan Tellström, Jörgen Edlund                                                     413       

26. Spiggriggarna              Ludvig Viklund, Andreas Olsson & Viktor Olsson                          411   

27. F.A.N                             Mattias Byström, Markus Nilsson, Johan Signal                          410     

28. Pesca Grossa                   Johan Pettersson, Mari Höglund                                                  405           

29. Målf                                     Magnus Åström, Lars Fredriksson                                             402       

30.  Pjjonsson                      Tomas  Johansson, Kenneth Olsson                                              401     

31. Ghostbusters                 Jörgen Karlsson, Anna-Lena Tsang                                               400         

32.  Porcos                           Lars Sjödin, Thomas Hansson                                                           399

33. Blankkrok                      Erik Nordlander, Henrik Nordlander, Oskar Pettersson                399           

34. Febrilt Fiske                 Tommy Westman, Roger Wallerström, Benny Lundqvist              397       

35. Wolfcreek lures Norr    Micael Collen, Andreas Högberg , Anders Ulvforsen                    394

36. Hesselman                   Jonas Hesselman, Klas Hesselman, Mattias Bååth                      388

37. JB Fishing                      Joakim Lindström , Benny Sjölund            .                                     388

38. Spf Gävle                      Fredrik Lindgren, Tomas Gress                                                           385 

39. Vision Flyfishing        Niklaus Bauer, Mikael Nilsson, Magnus Karlsson                             383       

40. Lake Fishing team       Mattias Sjöström, Patrik Eriksson, Peter Hedlund                         383   

41. Torsk Igen Alltid Torsk      Patrik Berglund, Patric Raask                                                      379     

42. PikeQueen                    Natali Sundqvist, Kimmo Korpi, Lucas Enquist                               375       

43. SFG                                 Johan Sundström, Patrik Forslund                                                   368       

44. Det gröna guldet 2         Martin Hörnblad, Johan Bergman, Jens Fahlgren                        361         

45. Surmörtarna                 Tobias Norberg, Anton Norberg                                                         348

46. C-ride                            Mats Nyberg, Robert Öberg, Marcus Högberg                                  335     

47. KA-ZANK                      Fredrik Danielsson, Marcus Edholm, Kim Backlund                         312

48. Jonssons                      Niclas Jonsson, Tomas Jonsson                                                       300   

49. ÖSA Fishing Team     Eric Östlund, Simon Persson, Jonas Andersson                              0