Resultatlista 2019

                                                                                                       

Bästa fiskare (de tre längsta): Micael Collen, Team Wolfcreek Norr, 280 cm

Längsta gäddan: Micael Collen, Team Wolfcreek Norr, 107 cm

Bästa Junior (de tre längsta): Melker Eklund, Blåtroll, 258 cm


 

 Placering:  TEAM                                         Ort                                               Poäng

 

1. Wolfcreek Norr                                  Övik/Bjästa/Östersund               486
2. Team Abbar Grabbar                         Örnsköldsvik                               466
3. Team Storm Sweden                        Dalarna                                          451           
4. Team 360°                                             Sundsvall                                    443
5. Målf                                                         Umeå                                            439           

6. Jiggar.nu Norrland                             Övik                                              438
7. Smällba!                                                 Övik                                              437
8. Team Stöt                                              Östersund                                    429
9. Blåtroll                                                 Örnsköldsvik                                427
10. Team Esox Gear East                       Köping/Västervik                     425       
11. Weidmannsheil                                   Övik                                            423
12. Jabba The Pike                                    Luleå                                           416         

13. 90+                                                          Sigtuna                                       415
14. Umeafishing.se                                 Tavelsjö/Umeå                          414
15. Northstars                                          Övik                                                414                            
16. Jiggar.nu Black                                   Stockholm                                414
17. Team Pikeman and Robin                Östersund                                 412
18. Team Pesca Grossa                           Köpmanholmen                       409

19. CHM Fishing                                       Bjästa                                          407
20. JB Fishing                                           Örnsköldsvik                             405
21. Öviksbrunnsborrning                         Övik                                           404 
22.  Team långburk                                   Bjästa                                          400              

23. Skitmörtarna                                      Övik                                             398
24. Team Top Predator                           Upplands Väsby                        396
25. Team 42                                                Piteå                                             396
26. Team Hesselman                               Enköping/Malmö                      395
27. Surmörtarna                                       Domsjö                                          394
28. Mighty Pike                                         Rimbo                                           393      
29. Spf Gävle                                              Gävle                                             380  
30. CWC Fishingteam 2                            Leksand                                     334
31. Lake fishing team                            Vännäs                                          323
32.
Skitfiske #13                                         Stockholm                                249
33. Spiggriggarna                                    Umeå                                            241     

34. Jiggar.nu - Anchorbaits                   Järna                                           240                    
35. R-Beten                                                Övik                                               238                

36. Team Okorkat                                   Övik                                                236                  

37. Rudstens rekryter                              Önska                                          235
38. Det gröna guldet                                Övik/Skellefteå                          169
39. KA-ZANK                                              Övik                                              165                  
40. Team C-Ride                                         Själevad                                      159             
41. Team F.A.N                                           Övik                                              155
42. Team Milwaukee                               Övik                                                 89                        
43. Febrilt Fiske                                         Övik                                                77              
44. Skidstahus                                           Domsjö                                           75              
45. Övikspikea                                           Örnsköldsvik                                75                

Team JW Lures Norr                        Domsjö                                                         

Team JS                                                Västerås/Övik                                                     

Holgers Revenge                                 Matfors                                                               

Team Speeding Bullet                       Övik                                                                                        
          


 

 

Resultatlista 2018

 

Bästa fiskare (de tre längsta): Olle Lundstedt, Team Slips, 308 cm

Längsta gäddan: Olle Lundstedt, Team Slips, 113 cm

Bästa Junior (de tre längsta): Hampus Gabriel, Team Skitmörtarna 251 cm

 

482 st inregistrerade och godkända gäddor (minimimått 65cm).

11 st gäddor över 100 cm

 

 

     TEAM                             Deltagare                                                                                                     Poäng

 

1. Slips                                Magnus Holtmar, Rasmus Grebacken, Olle Lundstedt                 495

2. WaidmannsHeil           Jan Åström , Tommy Lindmark, Edvin Lindmark                        488 

3. Jiggar.nu Black              Björn Boström, Adrian Boström, Jakob Hanc                              476

4. CFC                                   Andreas Bergström, Emil Sjöberg, Johan Sjölén                         473       

5. Snubbarna                     Robert Eriksson , Joakim Jegestad, Jan Henriksson                  458

6. Blockstopp                      Thomas Larsson, Erik Andersson, Bror E Olsson                        454

7. Skitmörtarna               Tomas Gabriel, Hampus Gabriel, Tobias Stenberg                         443

8. Rudstens rekryter         Niklas Rudsten, Anton Nyberg, Gustav Gjerswold                     439

9. Storm Sweden              Mathias Holgersson, Jonatan Nellfors, Jimmy Lind                  439     

10. Okorkat                           Torbjörn Sjölund,Fredrik Sandberg, Daniel Bäckman              437 

11. Esox Gear East              Leffe Eriksson, Peter Söderlund, Maria Johansson                  437     

12. Skitfiske #13               Daniel Linsér, Henrik Freudenthal, Joakim Lundblad                 434

13. Abbar Grabbar              David Vestberg, Håkan Kroon, Mats Hilli                                      434

14. Jiggar.nu Norr                Johan Arnlöf, Tommy Sellström, Filip Axelsson                       433           

15. Mighty Pike                  Ulf Hagman, Benke Sjödin, Jesper Sjödin                                      430         

16. R-beten                         Jonas Lindström, Rickard Hagström, Arvid Hagström                428   

17. Fishshot                       Simon Jernberg, Simon Näsström, Daniel Fröken                        428   

18. Stöt                                  Petter Persson, Tony Olsson, Erik Lundqvist                                425       

19. Det gröna guldet 1          Stefan Jansson, Mathias Ladebäck, Tony Strindlund             423

20. Jiggar.nu/Smile          Egron Nilsson, Liam Bergström                                                        422         

21. CWC Fishing Team Norr    Björn Kastenfalk, Jörgen Söderström, Jon Persson           422 

22. Umeafishing.se              Mats Söderholm, Kent Nathanaelsson                                        416           

23. Gagball                            Patrick Thörnberg, Niclas Otter                                                      415       

24. JS Fiske                           Simon Lundqvist, Tobias Matila, Jonny Matila                         414         

25. Blåtroll                           Stefan Tellström, Jörgen Edlund                                                     413       

26. Spiggriggarna              Ludvig Viklund, Andreas Olsson & Viktor Olsson                       411   

27. F.A.N                             Mattias Byström, Markus Nilsson, Johan Signal                          410     

28. Pesca Grossa                   Johan Pettersson, Mari Höglund                                                  405           

29. Målf                                     Magnus Åström, Lars Fredriksson                                             402       

30.  Pjjonsson                      Tomas  Johansson, Kenneth Olsson                                              401     

31. Ghostbusters                 Jörgen Karlsson, Anna-Lena Tsang                                               400         

32.  Porcos                           Lars Sjödin, Thomas Hansson                                                           399

33. Blankkrok                      Erik Nordlander, Henrik Nordlander, Oskar Pettersson           399           

34. Febrilt Fiske                 Tommy Westman, Roger Wallerström, Benny Lundqvist          397       

35. Wolfcreek lures Norr    Micael Collen, Andreas Högberg , Anders Ulvforsen                394

36. Hesselman                   Jonas Hesselman, Klas Hesselman, Mattias Bååth                      388

37. JB Fishing                      Joakim Lindström , Benny Sjölund            .                                   388

38. Spf Gävle                      Fredrik Lindgren, Tomas Gress                                                           385 

39. Vision Flyfishing        Niklaus Bauer, Mikael Nilsson, Magnus Karlsson                        383       

40. Lake Fishing team       Mattias Sjöström, Patrik Eriksson, Peter Hedlund                      383   

41. Torsk Igen Alltid Torsk      Patrik Berglund, Patric Raask                                                    379     

42. PikeQueen                    Natali Sundqvist, Kimmo Korpi, Lucas Enquist                             375       

43. SFG                                 Johan Sundström, Patrik Forslund                                                   368       

44. Det gröna guldet 2         Martin Hörnblad, Johan Bergman, Jens Fahlgren                     361         

45. Surmörtarna                 Tobias Norberg, Anton Norberg                                                         348

46. C-ride                            Mats Nyberg, Robert Öberg, Marcus Högberg                                  335     

47. KA-ZANK                      Fredrik Danielsson, Marcus Edholm, Kim Backlund                    312

48. Jonssons                      Niclas Jonsson, Tomas Jonsson                                                       300   

49. ÖSA Fishing Team     Eric Östlund, Simon Persson, Jonas Andersson                              0